Redzes pārbaude

Ambliopija

   Ambliopija ir viena no biežākajām redzes problēmām bērna vecumā. Vārds ambliopija cēlies no grieķu valodas vārdiem amblys – vājš, neskaidrs un opsis – acs, kas savienojot nozīmē ”vāja acs”. Ambliopija ir fiziski veselu acu redzes asuma pazeminājums, ko nav iespējams pilnīgi koriģēt ar briļļu vai kontaktlēcu palīdzību. Tā var būt gan vienā, gan abās acīs. Ambliopija var izveidoties tikai bērna vecumā. Jo agrāk ambliopija ir atklāta un ārstēta, jo labāks ir rezultāts. Ja redze netiek veiksmīgi ārstēta jau bērnībā, tad šāds redzes asums saglabājas arī pieaugušā vecumā un optiskā korekcija nedod pietiekamu uzlabojumu. Ambliopijas cēloņi var būt gan funkcionāli (piemēram, šķielēšana, ametripoja – nepareiza acs gaismas staru laušanas spēja, anizometropija – liela redzes atšķirība starp abām acīm) vai organiski (piemēram, acs optiskās sistēmas apduļķojumi, redzes ceļu un redzes garozas patoloģijas). Ambliopijas ārstēšanas galvenās pamatmetodes ir:

  • briļļu korekcija – korekcija bērnam ir jāvalkā pastāvīgi un ilgi;
  • oklūzijas – labāk redzošās acs izslēgšana no redzes procesa, to aizklājot ar oklūderu vai acu plāksteri.

Papildus tiek ieteikti redzes vingrinājumi oklūziju laikā, lai varētu uzlabot lokalizāciju, izšķiršanas spēju un stereoredzi – dziļuma uztveri.

Bērnam ir nepieciešams veikt redzes pārbaudes 1, 3 un 7 gadu vecumā, jo tie ir būtiskākie posmi redzes sistēmas attīstībā.

Ambliopijas vizualizācija: