Redzes pārbaude

Diabētiskā retinopātija

    Diabētiskā retinopātija ir bieža cukura diabēta slimnieku komplikācija. Ι tipa diabēta slimniekiem diabētiskās retinopātija vidēji attīstās pēc 15 gadiem, bet ΙΙ tipa diabēta slimniekiem, var būt jau diagnozes uzstādīšanas brīdī. Diabētisko retinopātiju raksturo progresējoši bojājumi tīklenes asinsvados, kur tiek izdalītas 4 stadijas, kuru laikā veidojas asinsizplūdumiņi un mikroaneirismas - nelieli pietūkumi, kas veidojas mazu asinsvadu sānos. Ar katru nākamo stadiju asisnizplūdumiņi un mikroaneirismas paliek arvien vairāk. Pēdējā stadijā veidojas jaunveidoti asinsvadi uz redzes nerva diska vai galveno asinsvadu gaitā. Mākulas tūska, kas ir diabētiskās retinopātijas sekas, ir lielākais redzes pasliktināšanās iemesls pacientiem ar cukura diabētu.
   
    Diabētiskā retinopātija ļoti ilgi var norisēt bez simptomātikas un bez redzes traucējumiem, kamēr tā ir sākotnējā un vidējā stadijā un neskar makulu. Kad stadija kļūst smagāka, tad parādās šādi simptomi:
  • Miglaina redze tālumā vai tuvumā;
  • Peldošas daļiņas acu priekšā;
  • Pastāvīgi, tumši plankumi acu priekšā.
   
    Jo ilgāku laiku slimība netiek ārstēta, jo lielāks kļūst plankumi, kas var novest līdz pat aklumam.

    Pacientam ar pirmreizēji diagnosticētu cukura diabētu nepieciešama acu ārsta konsultācija. Agrīna diabētiskās retinopātijas diagnosticēšana un savlaicīga ārstēšana samazina redzes zuduma risku. Cukura diabēta slimniekam jāapmeklē acu ārsts 1 reizi gadā vai atkarībā no ārsta norādījumiem. Vizītes laikā tiek veikta pilna acu izmeklēšana, ieskaitot rūpīgu apskati ar spraugas lampu, oftalmoskopiju ar paplašinātu zīlīti, acs iekšējā spiediena mērīšanu, acs dibena jeb fundus fotografēšanu.

Diabētiskās retinopātijas vizualizācija: