Redzes pārbaude

Refrakcijas kļūdas (tuvredzība, tālredzība, astigmatisms, presbiopija)

Tuvredzība

      Tuvredzības jeb miopijas gadījumā gaismas stari fokusējas pirms tīklenes, tāpēc attēls izveidojas neass. Tas notiek tāpēc, ka acs optiskās sistēmas laušanas spējas ir stiprākas un neatbilst acs ass garumam. To var samazināt ar mīnuss stipruma lēcām.

      Miopija visbiežāk sāk attīstīties skolas vecumā no 8 līdz 13 gadiem. Organisma augšanai beidzoties, miopijas progress parasti apstājas. Miopijas veidošanos ietekmē arī iedzimtība, vitamīnu trūkums un apkārtējā vide. Tās progresiju ļoti ietekmē darbs tuvumā – darbs pie datora, ilgstoša grāmatu lasīšana, rokdarbi utt. Tāpēc svarīgi ievērot pareizu darba attālumu, darba režīmu un pietiekamu apgaismojumu.

      Par miopijas veidošanos var liecināt sūdzības par redzes miglošanos, skatoties tālumā, acu miegšanu, acu un/vai galvas sāpes. Jums piemērotāko korekcijas veidu un tā lietošanas režīmu palīdzēs izvērtēt redzes speciālists, ņemot vērā jūsu vecumu, miopijas pakāpi un jūsu dzīvesveida īpatnības.

Miopiju var koriģēt:
• Brilles
• Kontaktlēcas
Refraktīvā ķirurģija
Ortokeratoloģija
 

Tāredzība

      Tālredzības jeb hipermetropijas gadījumā attēls fokusējas aiz tīklenes, jo acs optiskās sistēmas laušanas spējas ir vājākas un neatbilst acs ābola garumam. Palielilnāt to var ar pluss stipruma lēcām.

      Hipermetropijas cēlonis varētu būt acs ābola augšanas aizture. Vairākums jaundzimušo ir hipermetropi, jo tie piedzimst ar mazu acs ābolu. Tas ir normāli, jo bērnam augot, apmēram līdz 10 gadu vecumam, aug līdzi arī acs ābola garums, līdz ar to hipermetropija samazinās. Bet ja hipermetropija ir pārmēru liela, tad tā var radīt redzes attīstības draudus. Var tikt traucēta binokulārās redzes attīstība un var izveidoties šķielēšana, ambliopija. Tāpēc īpaši svarīgi ir savlaicīgi izmeklēt bērnus un ievērot ārsta norādes, pat tad, ja vecākiem šķiet, ka viņu bērnam viss ir kārtībā. Latvijā obligātās redzes pārbaudes veic bērniem 1 gada, 3 gadu un 6-7 gadu vecumā.

      Hipermetropija var radīt sūdzības par spiediena sajūtu acīs, trulas sāpes acu, uzacu rajonā un galvas sāpes, asarošanu, redzes miglošanos, skatoties tuvumā (lasot, rakstot, darbojoties pie datora), pie lielas pakāpes hipermetropijas var būt sūdzības par pazeminātu redzes asumu visos attālumos.

      Visērtāko un labāko hipermetropijas korekcijas veidu jums palīdzēs izvēlēties jūsu redzes speciālists. Šobrīd pieejamie korekcijas veidi ir:
• brilles
• kontaktlēcas
• pie nelielas pakāpes hipermetropijas var veikt refraktīvo ķirurģiju.

Astigmātisms

      Astigmātisma cēlonis ir neregulāra radzenes un/vai lēcas forma, kas rada divus perpendikulārus liekuma rādiusus, caur kuriem gaismas stari tiek fokusēti divos dažādos punktos.

     Astigmātisms var būt iedzimts un iegūts (pēc acs operācijām, ievainojumiem). Iedzimtu astigmātismu, kas nav lielāks par 0,5 – 1,0 D un redzes funkciju neietekmē, sastop bieži un uzskata par fizioloģisku. Savukārt pie lielas pakāpes astigmātisma, korekcija ir obligāta. Īpaši bērniem, jo nekoriģēts astigmātisms var traucēt binokulāras redzes attīstību, veicināt šķielēšanu un astigmātismu.

     Sūdzības pie astigmātisma var būt par neskaidru redzi visos attālumos, var būt pat neliela attēla dubultošanās. Astigmātismu koriģē ar cilindriku jeb astigmātisku stiprumu, kuram norāda virziena asi. Šādu korekciju var izgatavot gan briļļu lēcās, gan kontaktlēcās.

     Visbiežāk astigmātisms novērojams kombinācijā ar miopiju vai hipermetropiju. Tāpēc sūdzības par redzi var būt ļoti dažādas un pareizo korekcijas veidu spēs noteikt vienīgi redzes speciālists.Presbiopija

       Līdz 40 gadu vecumam, skatoties tuvumā, acs lēca izmaina formu tā, lai nodrošinātu pietiekamu staru laušanu un attēls uz tīklenes izveidotos skaidrs. Bet vidēji pēc 40 – 45 gadu vecuma, acs lēcas fizioloģisko un ķīmiskā sastāva izmaiņu rezultātā, lēca kļūst blīvāka un zaudē savu elastību. Līdz ar to kļūst grūtāk lasīt. Tā kā presbiopija ir organisma fizioloģiskās novecošanās sekas, tad ikvienam cilvēkam pienāks brīdis, kad būs nepieciešama korekcija tuvumam. Atkarībā no tā, vai cilvēkam ir miopija vai hipermetropija, šis process izpaudīsies vai nu ātrāk, vai krietni vēlāk nekā tiem cilvēkiem, kam brilles līdz presbiopijas vecumam nav bijis nepieciešams lietot.

Pirmās pazīmes, kas liecina par presbiopiju:
• Acu nogurums,
• Darbam tuvumā ir nepieciešams ļoti labs apgaismojums,
• Galvassāpes pēc darba tuvumā,
• Pēc lielas slodzes tuvumā, miglojas redze tālumā,
• Grūtības veikt darbus ierastajā lasīšanas attālumā,
• u.c.

 Atkarībā no pacienta redzes īpatnībām, no ikdienas darba režīma, darba attāluma, redzes speciālists piedāvās labāko risinājumu ikvienam.

 Iespējamie korekcijas veidi:
• Brilles darbam tuvumā (lasīšanai, darbam pie datora),
• Bifokālās brilles,
• Progresīvās brilles,
• Biroja progresīvās brilles,
• Multifokālās kontaktlēcas (Tiem, kuri līdz presbiopijas vecumam lietojuši kontaktlēcas un vēlās turpināt tās lietot, ir izstrādātas speciāla dizaina kontaktlēcas, kuras izkoriģē redzi gan tālumā, gan tuvumā. Līdz ar to cilvēkam ir iespējams skaidri redzēt jebkurā apgabalā, nemainot savus ikdienas paradumus).